Sumplementy w sporcie – kiedy należy je zażywać?

Izotoniki, glukoza, batony, specjalne koktajle – to tylko nieliczne ze słynnych odżywek. Zazwyczaj mają postać tabletek, proszku oraz płynu. Dodają energii, odżywiają i dla wielu bywają nieocenionym wspomagaczem w czasie treningu sportowego. Kiedy należy po nie sięgnąć i czy są bezpieczne dla zdrowia?

trening siłowy

Autor: brett jordan
Źródło: http://www.flickr.com

Dobrze zbilansowana dieta to podstawa, gdy zależy nam na prawidłowym funkcjonowaniu organizmu, szczególnie jeśli prowadzimy wysoce aktywny styl życia. Osoby, których stopień aktywności fizycznej przekracza średnią normę powinny dostarczać swojemu organizmowi niezbędnych składników odżywczych, jak też większą ilość kalorii. Tu z pomocą przychodzą właśnie odżywki dla sportowców. Czy tego typu produkty są niebezpieczne dla naszego zdrowia? Otóż nie! Odżywki oferowane w specjalistycznych sklepach (czasem sprzedawane też w aptekach) są przebadane i dopuszczone do sprzedaży przez Główny Inspektorat Sanitarny, a więc nie są groźne, jeśli zażywamy je z głową! Przesadzić bowiem można w każdej dziedzinie. Odżywki zażywane w zalecanych przed producentów ilościach nie wywołują negatywnego wpływu na zdrowie i funkcjonowanie ludzkiego organizmu. Powinniśmy także pamiętać, że najważniejsze jest naturalne żywienie i regeneracja po treningu, a suplementację należy zaplanować na końcu. Zdrowe odżywki dla sportowców posiadają w swoim składzie substancje, które występują naturalnie w ludzkim organizmie lub są przyjmowane wraz z jedzeniem. Nie są więc czymś dziwnym i nieznanym, a jedynie pomagają właściwie zbilansować składniki niezbędne dla osób systematycznie lub zawodowo uprawiających sport.

Przeczytaj większą ilość informacji, a poznasz podobne materiały, które zapewne także Cię zainteresują. Nie czekaj więc i użyj źródła (http://www.obozysobecki.pl/).

Zajrzyj do strony i sklepu o odżywkach.

Z punktu widzenia dietetyki sportowcy posiadają specjalistyczne potrzeby żywieniowe. Zdrowe odżywki dla sportowców uzupełniają niedobór niezbędnych dla organizmu substancji oraz wspierają proces regeneracji. Przyjmowanie suplementów w takim celu ma znaczenie. Z kolei gdy naszym celem jest przyrost masy mięśniowej, wówczas można zaopatrzyć się w suplementy białkowe. Więcej informacji zobaczysz pod linkiem do strony Rawfoods. Tego rodzaju odżywki mają w swoim składzie aminokwasy egzogenne, których obecność sprawia, iż przyrost masy mięśniowej może nastąpić w krótszym czasie i nawet podczas intensywnej i długotrwałej aktywności fizycznej. Należy jednak pamiętać, że odżywki dla sportowców nigdy nie mogą zastępować systematycznych i wartościowych posiłków, ani nie powinny być stosowane w celu nadmiernych treningów, które znacznie wykraczają poza granice naszych możliwości.

Komentarze |0|

*

Legenda *) Pola oznaczone gwiazdką są wymagane
**) Możesz używać tych znaczników i atrybutów HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>
Kategoria: Bez kategorii
Tagi: , , , , ,