Co trzeba kupić na górską wycieczkę

Przygotowanie na eskapadę górską jest bardzo ważne – chwiejna i kapryśna pogoda, nagłe spadki temperatury w górach są nierzadkie.

Chociaż eskapada w góry to zdrowa forma spędzania wolnego czasu, to może się niedobrze zakończyć, jeśli nieprawidłowo się przygotujemy. Pamiętajmy, dobre buty górskie to mus, solidne plecaki turystyczne i odzież to druga rzecz.

góry zimą

Źródło: pl.tripadvisor.com

Plecaki takie powinny być przede wszystkim wygodne i pojemne na tyle, aby schować w nich nie tylko przekąski, ale i konieczne gadżety takie jak latarka, kompas czy polar z długim rękawem.

Zanim jednak zaplanujemy na długą pieszą eskapadę górską, powinniśmy pomyśleć o kupnie nadających się do tego butów. Dobrze dobrane buty trekingowe są wysokie i mają za zadanie ochraniać kostki przed zaginaniem się . Podłoże buta powinno być twarde, gdyż taka podeszwa strzeże naszą stopę przed dyskomfortem i skaleczeniem ostrymi kamieniami. obuwie powinno być także wodoszczelne. Znajdziemy je w każdym sklepie wspinaczkowym. Po zakupie butów trekingowych, należy nieco poużywać, gdyż pójście na wycieczkę w góry w nieznanych naszej stopie i nienoszonych butach, może skutkować pojawieniem się nieznośnych obtarć i odcisków, dokuczających w późniejszym maszerowaniu.

Jeśli na eskapadę w góry postanawiamy ciepłą porą, należy pamiętać nie tylko o letnich, ale i cieplejszych ubraniach. Składnikami naszego ubioru powinny być ciepły polar, dogodne materiałowe spodnie i ciepła kurtka Goretex. Zamiast kurtki przeciwdeszczowej dobrze pełni rolę także foliowe worki foliowe ponczo, które ochrania nie tylko nas, ale i plecak turystyczny. Na wyjście w góry zalecane jest ubieranie się na cebulkę, jeśli jednak jak wychodzimy, jest ciepło, długi rękaw i długie spodnie powinny znaleźć się w naszej torbie. Nasze śpiwory natomiast powinny nas strzec przed zbyt niską temperaturą.

Góry z samolotu

Źródło: en.wikipedia.org

Na otarcia i odciski warto spakować plastry i dobre maści. Warto pamiętać też o termosie lub o kubku termicznym. Jeśli natomiast planujemy ekstremalne wspinaczki, konieczne jest, abyśmy przejrzeli pobliski sklep górski. Eksperci powinni doradzić, jaki specjalistyczny sprzęt zapewni nam bezpieczeństwo. Można rozważyć również nabycie batonów energetycznych bądź zwykłej czekolady, aby zapewnić niezbędną ilość kalorii naszemu organizmowi podczas nadmiernego wysiłku fizycznego.

Źródło: Rockcentric.pl

Komentarze |0|

*

Legenda *) Pola oznaczone gwiazdką są wymagane
**) Możesz używać tych znaczników i atrybutów HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>
Kategoria: Bez kategorii
Tagi: , , , , , , ,